GIS prostoru haldy a.s. NH Ostrava
Marcela Glacová
Nová Huť (NH) patří svou rozlohou a produkcí mezi jednu z největších společností v ČR. V důsledků zvyšování konkurenceschopnosti, bezpečnosti práce, havarijního plánování, snižování nákladů a ochranu životního prostředí roste potřeba rychlého získávání informací a kvalitního rozhodování v případě havárií. Proto se v r. 1998 začal zavádět GIS v NH.
Tento projekt je realizován v prostředí systému MapGuide R4 firmy Autodesk v rámci podnikového Intranetu.
Mým úkolem bylo vytvoření GIS prostoru haldy a návrh publikace dat v Intranetu NH. Halda je součástí a.s. Vysoké Pece Ostrava (VPO). která vznikla 1.1 1997 odloučením od a.s. NH. Na území haldy dochází k zpracování strusky, která vzniká jako odpad při výrobě surového železa.
Na daném území se nachází řada stavebních objektů a inženýrských sítí pro zajištění zpracování strusky. Proto data jako jedna z nejcennější součásti každého informačního systému jsou tvořena údaji týkající se nemovitostí a inženýrských sítí.
Pro tvorbu projektu byly použity tyto základní datové zdroje:
Databáze obsahující informace k objektům z daného území je realizována v prostředí MS Access 97. Grafická část je realizována v prostředí AutoCad Map R2 firmy Autodesk.
Pro tvorbu a publikování map a dat prostřednictvím Intranetu bylo použito prostředí Autodesk MapGuide 4. Autodesk MapGuide se skládá ze tří hlavních nástrojů. Jsou jimi Autodesk MapGuide Server aplikace, která se stará se o přístup k mapovým kompozicím přes síť WWW, umožňuje rovněž přístup k relačním databázím přes ODBC. Autodesk MapGuide Author vytváří ze vstupních digitálních dat soubor MWF (Map Window File), který lze prohlížet třetí aplikací Autodesk MapGuide Viewer.
Z pomocných nástrojů Autodesk MapGuide bylo použito Raster Workshop pro úpravu a přípravu rastrových souborů a ColdFusion Markup Language (CFML) pro tvorbu reportů. CFML je skriptovací jazyk, který je součásti ColdFusion systé
mu firmy Allaire.Tvorba vlastní aplikace
Většina dat , která byla k dispozici, bylo nutné upravit a zpracovat. Úpravy grafické části dat byly provedeny s ohledem na požadavky NH. Problém nastal s analogovou dokumentací inženýrských sítí. Tyto mapy rozvodů jsou z roku 1975, z čehož vyplynulo, že byly značně staré. Po skenování s rozlišením 300 dpi, vektorizací a registraci do transformovaného souřadného systému S-JTSK, bylo patrné, že tyto mapy jsou v rozporu se skutečnou polohou inženýrských sítí.
Po dohodě s konzultantem tyto mapy nebyly zahrnuty do vytvářeného GIS systému. Pro daný systém byly použity geodeticky zaměřené skutečné polohy inženýrských sítí. Poněvadž zaměřování objektů na území haldy pokračuje, byly použity v dané práci jen data zaměřená k 1. 1. 2000.
Datový model databáze je realizován v prostředí MS Access 97. Podle datových struktur byly nadefinovány jednotlivé tabulky databáze. Všechny tabulky týkající se nemovitostí a inženýrských sítí i dopravy tvoří jednu databázi. Po nadefinování struktury jednotlivých tabulek byla databáze naplněna poskytnutými daty.
Spojení grafické části dat a databáze je v AutoCad Map R2 realizováno pomocí jména spojovací cesty, která se skládá s pěti části - prostředí , katalog, schéma, tabulka a klíčový sloupec. Při připojení vytvořených databází v MS Access 97 do projektu v AutoCad Map R2 nastal problém s kompatibilitou programových prostředků a ovládačů ODBC, tudíž bylo nutné provést instalaci ODBC ovladače. Po této instalaci a nadefinování schématu a katalo
gu došlo k vytvoření funkčního propojení databázi MS Access a AutoCad Map R2.Z důvodu dané nekompatibility by bylo vhodné tento projekt v AutoCad Map R2 převést do AutoCad Map R3, který umožňuje interaktivní práci i databázemi MS Access 97.
Pro potřeby přehledu stavu daného území byly vytvořeny mapové výstupy zobrazující pozemky a stavební objekty a inženýrské sítě.
Pro publikaci dat v rámci Intranetu byly data převedeny do formátu SDF/SIF prostředí Autodesk MapGuide 4. Z daných souborů byla vytvořená mapová kompozice. Mapová kompozice se skládá z vektorových datových vrstev a jedné rastrové datové vrstvy. V mapové kompozici byla vytvořena také jedna vektorová tématická vrstva. Tématická vrstva barevně odlišuje způsob uložení energetických sítí konkrétně p
lynovodu, protože energetická sít není tvořena spojitou linií, ale je rozdělena na úseky, podle toho zda se jedná o nadzemní či podzemní způsob uložení. Rastrová vrstva byla vytvořena pomocí Raster Workshop, kde byl vytvořen katalog rastrových obrázků z registrovaných leteckých snímků.Projekt poskytuje základní informace o nemovitostech a umístění inženýrských sítí nacházejících se na území haldy.
Základní informace týkající se nemovitostí jsou do daného systému kompletně zahrnuty, ale oblast inženýrských sítí není vyřešena kompletně z důvodů současného geodetického zaměřování na území haldy. Z tohoto důvodu projekt v oblasti inženýrských sítí neobsahuje informace o objektech na sítích a polohy inženýrských sítí nejsou kompletně zaměřeny