GISáček


1.ÚVOD

Na území okresu Karviná bylo provedeno mapování přirozené vegetace. Výsledky tohoto mapování byly shrnuty doc. Stalmachovou v její habilitační práci názvem Přirozená vegetace a její význam pro regeneraci hornické krajiny Karvinska. Tento projekt se snaží na základě této habilitační práce o zavedení geografického informačního systému do oblasti přirozené vegetace. To znamená, že nosným základem je tato habilitační práce obsahující veškerá atributová data. Tato práce není samozřejmě jediným zdrojem. Jde o vytvoření geografické informačního systému, který by sloužil jako nástroj v práci s krajinnou zelení jak sám název projektu napovídá.

Zásady návrhu systému krajinné zeleně

Zpracovávání jakéhokoliv projektu musí být správným způsobem naplánováno. Rozděleno do několika po sobě jdoucích etap.Tento projekt jsem rozdělil do následujících čtyř etap:

  • informační etapa,
  • etapa tvorby map,
  • analytická etapa,
  • kompletační etapa.

Informační etapa je zaměřena především na základní seznámení řešeným územím a jeho navazujícího okolí, shromáždění dostupných podkladů a informací dříve zpracovaných a také seznámení se podobnými projekty. Dále se jedná o vymezení zadání, vymezení řešeného území, shromáždění podkladů a případný terénní průzkum.

Etapa tvorby map představuje setřídění a vyhodnocení získaných informací a jejich zpracování do podob vyhovující této etapě. Základem této etapy je vytvoření map. Jsou to Geobotanická mapa přirozených typů společenstev rostlin a Mapa prvků krajinné zeleně (volná krajina).

Syntetická etapa představuje práci s vytvořenými mapami a obsahuje zpracování jednotlivých návrhů a konečných návrhů systému krajinné zeleně a přirozených typů společenstev. Jde o stanovení hodnoty krajinné zeleně a rámcový návrh plánu péče o krajinnou zeleň.

Kompletační etapa je kompletace textových a mapových výstupů. Jde o vypracování mapových výstupů, vypracování textových výstupů a zpracování příloh.

2. VYTVÁŘENÍ GRAFICKÝCH DAT (tvorba map)

Topografická mapa základní orientace

Topografická mapa základní orientace /dále již jen TMZO/ představuje mapu obsahující objekty, které jsou v zájmovém území okresu Karviná dobře známy a jsou snadno rozpoznatelné. TMZO slouží pro orientaci v území a v tomto projektu má informativní postavení. Vytvářené objekty nejsou hlavním předmětem zpracování toho projektu, ale jsou pro něj jen okrajovou součástí.

Topografická mapa základní orientace obsahuje tyto tématické vrstvy:
  • sídla,
  • silnice,
  • železnice,
  • vodní toky,
  • vodní plochy.

K jednotlivým objektů ve vrstvách jsou přiřazeny jen ty nejzákladnější informace. Jako například názvy sídel. Pro lepší představu o přiřazovaných atributech uvádím soustavu tabulek. Jde pouze o ukázku informací.

Geobotanická mapa přirozených typů společenstev rostlin

Společenstvo, jako vyšší organizační úroveň, je definováno jako soubor populací na určitém místě a v určitém čase.

Jednotlivé tématické vrstvy geobotanické mapy:

  • typ společenstva,
  • charakteristika stanoviště,
  • struktura společenstva,
  • druhové složení společenstva,
  • jiné (např. ochrana).

Mapa prvků krajinné zeleně (volná krajina)

Krajinu jsme schopni definovat jako heterogenní část zemského povrchu, skládající se ze souboru vzájemně se ovlivňujících ekosystémů, který se v dané části povrchu v podobných formách opakuje.

Jednotlivé tématické vrstvy jsou:

  • typ krajinné zeleně,
  • druhové složení společenstva,
  • struktura porostu,
  • funkce,
  • význam (prvek ÚSES, VKP apod. ).

 

3. PRÁCE S ATRIBUTOVÝMI DATY

Veškerá atributová data pro jednotlivá společenstva geobotanické mapy jsou obsažena ve zde již několikrát zmiňované habilitační práci doc. Ing. Barbary Stalmachové CSc. Forma kterou mi byla atributová data poskytnuta je ucelený mnohastránkový dokument vytvořený v programovém prostředím MS Word 97. Struktura dokumentu je pro každé společenstvo až na výjimky stejná.

Přiřazení atributových dat grafickým datům

Přiřazování atributových dat datům grafickým má několik řešení. Některá řešení se ukázala jako vhodná, ale pro úroveň na jaké chci, aby tento projekt byl, bohužel nedostačující.

Jednotlivá řešení:

  • prvotní naplnění databáze,
  • rozdělení dokumentu na jednotlivá společenstva,
  • převod dokumentů do formátu HTML,
  • strukturování dokumentů v jazyce XML,

 

4. ZÁVĚR

Celý projekt je rozdělen do čtyř etap. První etapa informační je ukončena. Druhá etapa tvorby map se právě provádí. V této etapě je již vytvořena Mapa základní orientace a vytištěna v měřítku 1:50000 a předána odbornému konzultantovi k dalšímu využití. Další práce představují tvorbu Geobotanické mapy přirozených typů společenstev rostlin. Mapové podklady pro tvorbu grafických dat mi budou poskytnuty na začátku dalšího školního roku, protože tento projekt přechází do diplomové práce. Samotným zadáním diplomové práce je mimo jiné i vytvoření zmiňované geobotanické mapy. Dále jsem vytvořil strukturu databáze viz. obr.4., která ovšem bude muset být již v rámci diplomové práce přepracována, protože po konzultacích s vedoucím projektu a odborným konzultantem se jako konečné řešení zvolilo řešení první (viz. kapitola 2.5.4.1), tedy vytvořit dobrou strukturu atributových dat v programovém prostředí MS Access 97. A budu pokračovat v naplňování databáze. Současně s prací na struktuře databáze atributových dat jsem zdokonalil Mapu základní orientace a dále vytvářím jednoduchou uživatelskou aplikaci pro práci s grafickými daty.

Odevzdáním této konečné zprávy práce na tomto projektu nekončí, ale pokračují v rámci diplomové práce.


Copyright (C) VŠB - TU Ostrava, Institut geoinformatiky, 2001-3. Všechna práva vyhrazena. 
V případě, dotazů, komentářů, připomínek kontaktujte www-gis.hgf@vsb.cz
Tato stránka byla naposledy aktualizována: 29.03.2006 16:16
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer v. 5.0 a vyšší.
Jsou vytvářeny v programovém prostředí FrontPage 2003.

NAVRCHOLU.cz