|
|
Geografický informační systém jako nástroj plánování údžby veřejného osvětleníJiří Kostelníček AbstractThe aim of this thesis was to project a data model for the management of pasportization of the public street lighting for a service planning and to create a software application capable to work effectivelz with the digital data and with a possibility of the print outputs. The development of the application was based on requirements of the final users - workers of the Ostravske komunikace, a.s. This company maintains administration and service of the public lighting on an area of the city of Ostrava. The term of this work was to create the application with the software avaible for the Ostravske komunikace, a.s. The system for the administration of the public lighting was elaborated in ArcView 3.2 with using the object-oriented programming language Avenue. AbstraktCílem diplomové práce bylo navrhnout datový model pro vedení pasportizace veřejného osvětlení, pro plánování údržby a vytvořit programovou aplikaci, která by umožňovala efektivní práci s daty v digitální podobě s možností tiskových výstupů. Vývoj aplikace byl prováděn na základě požadavků koncových uživatelů, kterými jsou pracovníci Ostravských komunikací, a.s. Tato společnost zajišťuje správu a údržbu veřejného osvětlení na území města Ostravy. Podmínkou při zpracování diplomové práce bylo vytvořit aplikaci v programovém prostředku dostupném na pracovišti akciové společnosti Ostravské komunikace. Systém pro správu veřejného osvětlení byl tedy vypracován v programovém prostředí ArcView 3.2 s využitím objektově orientovaného jazyka Avenue. ÚvodS rozvojem výpočetní techniky se ukazuje, že zpracování pasportizace je efektivnější provádět za pomocí rychle se vyvíjejícího technického a programového vybavení. Takové zpracování je ekonomicky výhodnější, neboť ceny technického a programového vybavení jsou v dnešní době přijatelné pro každý podnik a přínosy vzniklé používáním tohoto vybavení garantují návratnost prostředků vložených do pořízení. Použití výpočetní techniky nejenom ulehčuje práci s aktualizací pasportu, ale umožňuje i rychlé vytvoření tiskových výstupů. Veřejné osvětleníHlavním úkolem veřejného osvětlení je zvýšit bezpečnost a pohodlí pro jízdní i pěší provoz tím, že zajistí dostatečnou viditelnost při nedostatku přirozeného světla. Má však také zvýšit kulturní úroveň veřejných prostorů (slavnostní osvětlení) a bezpečnost osob a majetku. Veřejné osvětlení je soubor veškerého technického zařízení sloužícího k zajištění:
Veřejné osvětlení je víceprvkový provozní soubor, který lze rozdělit do tří částí:
Provoz a údržba veřejného osvětleníÚdržba veřejného osvětlení je jedním ze základních předpokladů udržení dobrých parametrů zařízení, dosažených při jeho výstavbě, dále zajištění bezpečného provozu a dosažení životnosti až na mezi únosnosti z bezpečnostního a provozního hlediska. Oblast údržby veřejného osvětlení členíme na: Činnost správní a řídícíČinnost správní a řídící spadá do působnosti správce veřejného osvětlení a člení se na:
Činnost prováděcíJedná se o vlastní údržbu, kterou (na základě smlouvy) zajišťuje správci VO jedna nebo více dodavatelských firem. Dodavatelské firmy musí splňovat základní kvalifikační předpoklady pro výkon této činnost a prokázat potřebné technické vybavení, eventuelně provozovnu v blízkosti udržovaného území. Údržbu lze rozdělit na základní oblasti:
Použité programové vybavení a dataJednou z podmínek při vytváření aplikace bylo použití programového prostředku, který vlastní Ostravské komunikace, a.s. Pro tvorbu aplikace byl tedy zvolen programový prostředek ArcView GIS 3.2, který byl vyvinut firmou ESRI, Inc. (Environmental Systems Research Institute). Umožňuje vytváření, úpravu, správu, analýzu a prezentaci geografických dat. S daty pracuje ve dvou formách. Ve formě tabulek a formě tématických vrstev. Obě tyto části jsou provázány. K prezentaci dat má k dispozici nástroje zobrazování grafů a zobrazování mapových výstupů. Jeho součástí je také objektově orientovaný jazyk Avenue, který umožňuje programovat nové funkce, přizpůsobovat funkce stávající nebo vytvářet celé nové aplikace. ArcView je bráno jako základní programový balík, jehož možnosti lze rozšířit pomocí extension (nadstavba). Při vytváření aplikace bylo použito rozšíření CAD Reader a Dialog Designer. Nadstavba CAD Reader umožňuje prohlížení souborů pořízených v programovém prostředku AutoCAD, jedná o soubory ve formátu DWG. Nadstavba Dialog Designer slouží k vytváření dialogových nabídek s použitím různých prvků jako jsou například tlačítka (label button), zaškrtávací pole (check box), textové pole (text box) a další. Jako grafická složka systému byla použita digitální technická mapa (1:1.000) ve formátu DWG, která je součástí Geografického informačního systému města Ostravy (GISMO). Obsahem technické mapy je skutečný stav polohopisu (budovy, komunikace, vodní toky, bodové objekty, sloupy aj.) Funkční analýza aplikacePodle údajů, které je potřeba zaznamenávat při zajišťování pasportizace veřejného osvětlení byla vytvořena databáze, obsahujucí dvě hlavní tabulky (svmista.dbf a rozvadec.dbf) a několik číselníků. Struktura uložení dat je znázorněna pomocí datového modelu na obrázku 1.
Obrázek 1: Datový model Programová aplikace byla vytvářena tak, aby umožňovala efektivní práci s digitálními daty pomocí uživatelského rozhraní. Aplikace slouží k vedení pasportizace a sledování technického stavu prvků světelné soustavy. Hlavní nabídka aplikace obsahuje 3 části. První část je určena k manipulaci s daty o světelných místech, druhá se zabývá rozvaděči a třetí slouží k naplňování číselníků a tvorbu tiskových výstupů.
Obrázek 2: Hlavní nabídka Použitím aplikace lze provádět operace, které se dají rozdělit do dvou skupin: 1. práce s atributovou složkou
2. práce s grafickou složkou
Ke každému světelnému místu a rozvaděči je možné připojit fotografii, která je zobrazována společně s atributovými daty.
Obrázek 3: Formulář světelné místo ZávěrZavedením systému do praxe by mělo umožnit rychlé vyhledávání jednotlivých světelných míst, rozvaděčů a jejich grafické znázornění. Aplikace obsahuje funkce pro vytváření nových záznamů, editaci již vytvořených záznamů nebo výběr na základě daného požadavku. Jednou z možností znázornění vybraných záznamů jsou tiskové výstupy ve formě HTML souboru, který obsahuje atributovou i grafickou složku. Aplikace umožňuje sledovat majetkovou evidenci a technický stav prvků veřejného osvětlení. Literatura
|