GISáček


Internetové řešení evakuačního plánu města Olomouce

Jiří CAUDR
Katedra geoinformatiky
Univerzita Palackého v Olomouci
tř. Svobody 26, Olomuc 
E – mail: j.caudr@tiscali.cz
http://geoinformatics.euweb.cz/evak

Abstract

The report shows the baccalaur project called Internet solution of evacuative scheme in area of Olomouc city. It's tried to approximate the architecture of application. The report describes the reasons why the application was spited to two levels and how were these technically divers levels solved. It's said the fundamentals of evacuation and its translation to GIS in the report.

Abstrakt

Příspěvek přibližuje bakalářskou práci Internetové řešení evakuačního plánu města Olomouce. Pokouší se čtenáři přiblížit, jaká byla navrhnuta architektura aplikace. Popisuje, co vedlo k rozdělení do dvou úrovní a jak byly tyto odlišné úrovně technicky řešeny. V příspěvku je nastíněn princip evakuace a její přenesení do prostředí geografických informačních systémů.

Základní informace o projektu

Cílem bakalářské práce bylo vytvořit funkční řešení evakuačního plánu, které bude řešit jak analytické úlohy potřebné při evakuaci (statistika ohroženého nebo evakuovaného území, vyhledávání trasy pro svozové autobusy), tak informovat občany o hrozícím nebezpečí, resp. o místě jejich shromáždění v případě evakuace.

Celý projekt je kvůli dvěma různým funkcím rozdělen do dvou úrovní. První úroveň - manažerská - obsahuje veškeré analytické nástroje, zatímco druhá představuje jen výstup pro širokou laickou veřejnost. Manažerská úroveň byla zpracována v prostředí geografického informačního systému MoNET a představuje úzce zaměřenou specifickou manažerskou nadstavbu. Uživatelská úroveň byla vytvořena pomocí technologie GeoMedia WebMap a je dostupná v prostředí internetu.

Jak funguje manažerská úroveň?

Celý systém je založen na existenci logických relací mezi jednotlivými prvky. Logické vztahy samotné by však nestačily, navrhnul jsem řešení opírající se o předávání hodnot atributů právě přes tyto vazby. Představme si tedy třídu prvků Osa ulice, která ve svých atributech obsahuje informace o počtu obyvatel. Vedle každé osy ulice se nachází plošně vyjádřené Podniky, které právě pomocí logických relací k ulicím předávají hodnotu svého atributu Počet zaměstnanců. Výsledkem je tedy zobrazení celkového součtu počtu pracujících ve vybrané ulici.

Logické relace se uplatní i při samotné evakuaci. Pomocí relací je totiž vyjádřen i pohyb obyvatel. Ti někde bydlí, z tohoto místa se musí v případě evakuace přesunout na shromaždiště a odtud budou převezeni do bezpečného evakuačního centra. Osy ulic (třída prvků, která nese údaje o obyvatelstvu) má relaci k zastávkám hromadné dopravy. Tato relace určuje, kteří obyvatelé kterých ulic se budou shromažďovat na určité zastávce. V atributech zastávky přitom vidíme průběžný počet shromážděných osob. Poslední relací je relace mezi zastávkami hromadné dopravy a školami, které představují evakuační centra. Obdobným způsobem potom vidíme počet evakuovaných osob.

A co uživatelská úroveň?

V té jsou zobrazeny kromě podkladu (geometrie z DKM) jen osy ulic a zastávky hromadné dopravy. Každá ulice má potom v atributu napsánu svou evakuační zastávku. Aplikace je samozřejmě doplněna o automaticky generovaný HTML soubor s tabelárními údaji o ulicích a jejich příslušných shromaždištích.

Spolupracující subjekty

Projekt Internetové řešení evakuačního plánu města Olomouce vznikl jako bakalářská práce, na níž společně participovali tři organizace. Tou první je bezesporu Katedra geoinformatiky Univerzita Palackého, která dodala celému projektu metodické postupy. Druhým členem teamu byla společnost Espace Morava, jež dodala zdarma technologie a veškeré technické zázemí. Třetí institucí vstupující do projektu je Magistrát města Olomouce, přesněji řečeno Odbor ochrany. Právě magistrát dodal bakalářské práci počáteční know-how a směřoval jej určitým směrem. Na odboru ochrany olomouckého magistrátu je také umístěna hotová bakalářská práce.

Použité technologie

Jak již bylo zmíněno při řešení bakalářské práce jsem využil technologií společnosti Espace Morava (MoNET v manažerské úrovni) a korporace Intergraph (webová aplikace založená na GeoMedia WebMap).

U MoNETu jsem ocenil především možnost velmi jednoduché úpravy celého projektu do potřeb uživatele, tedy magistrátu. Tím myslím především to, že relace určené původně pro tvorbu síťových grafů šly velmi jednoduchým způsobem překonfigurovat pro diametrálně odlišnou úlohu. Dalším plusem byla tak velká otevřenost celého systému, že i já, člověk se základní znalostí programováni, jsem byl schopen bez větších problémů vytvořit zcela nový plugin, konkrétně evakuační statistiku.

 


Copyright (C) VŠB - TU Ostrava, Institut geoinformatiky, 2001-3. Všechna práva vyhrazena. 
V případě, dotazů, komentářů, připomínek kontaktujte www-gis.hgf@vsb.cz
Tato stránka byla naposledy aktualizována: 29.03.2006 16:16
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer v. 5.0 a vyšší.
Jsou vytvářeny v programovém prostředí FrontPage 2003.

NAVRCHOLU.cz