GISáček


Revitalizační studie potoka Korunáč

Jana Mauricová
Fakulta životního prostředí
Univerzita J.E.Purkyně v Ústí nad Labem
Králova výšina 7, Ústí nad Labem, 400 96
E – mail: janamauricova@seznam.cz

Abstract

The dissertation deals with problems of revitalization of water systems, in the concrete, it solves a study of the Korunáč stream (situated in the National park and the Protected landscape area of the Šumava mountain). The study brings the characterization of river basin, analyses the actual state of riverbed and floodplain and also historical technical regulations. It tries to characterize ways how to restore ecologically disturbed parts of the riverbed. Finally this work projects bank vegetation and a basic economical analysis for projected arrangements.During the elaborating of the study, the GIS technology was used for the visualisation of the study area and especially for the selection of focus zones of nature conservation.

Abstrakt

Diplomová práce se zabývá problematikou revitalizace říčních systémů, konkrétně řeší revitalizační studii potoka Korunáč (NP a CHKO Šumava). Studie přináší charakteristiku celého povodí, analyzuje aktuální stav koryta potoka a přilehlé nivy i technické úpravy provedené v historii. Snaží se nastínit možnosti revitalizace ekologicky narušených úseků koryta. Práce v neposlední řadě řeší i vegetační doprovod toku a základní ekonomickou analýzu navržených revitalizačních opatření. Při zpracování studie bylo využito prostředků GIS nejen k vizualizaci hodnoceného území, ale především pro vyhledání střetových zón zájmů ochrany přírody.

 

Diplomová práce Revitalizační studie potoka Korunáč vznikla pro účely získání podkladů pro následné zpracování projektové dokumentace, která bude řešit revitalizaci Vltavského luhu a drobných přítoků Vltavy (vč. Korunáče) v dané oblasti.

Povodí potoka Korunáč (7,868 km2) se nachází na území bývalých okresů Prachatice a Český Krumlov; na území Národního parku (NP) a chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava. Korunáč ústí do Vltavy cca 3,5 km od soutoku Teplé a Studené Vltavy. Dolní úsek toku je lokalizován v první zóně NP Šumava - Vltavský luh, kde předmětem ochrany jsou především četná rašeliniště a nivní biotopy. Studie se snaží přinést charakteristiku celého povodí, popis aktuálního stavu toku a přilehlé nivy Korunáče.

Povodí Korunáče je území s nízkou hustotou osídlení. Nachází se zde obec Pěkná (první zmínka existuje z roku 1393) a osada V Černém lese. Z terénního průzkumu vyplynulo, že povodí Korunáče je území s převahou lesních ploch, které se rozprostírají především v pramenní části zájmového území, na svazích vrchů Korunáč, Korunáček a Dlouhého hřbetu. Druhý nejvyšší podíl mají trvalé travní porosty. Orná půda se v povodí Korunáče v současnosti nevyskytuje. Lze konstatovat, že využití území v povodí Korunáče odpovídá výškovým poměrům, a proto území není ohroženo nadměrnou erozí.

Obr. č. 1: Využití území v povodí Korunáče

landuse.jpg (70871 bytes)

Koryto Korunáče bylo v dolní části svého toku v minulosti (1979) upraveno. Úprava koryta byla provedena v souvislosti s detailním odvodněním přilehlých pozemků. Úprava vodního režimu měla usnadnit hospodaření na zájmových plochách, předpokládalo se maximálně možné zornění pozemků.

Úprava se týkala téměř kilometrového úseku Korunáče od ústí do Vltavy. Trasa toku byla částečně přesunuta a narovnána. Koryto je dimenzováno pro Q5 (pětiletý průtok), bylo téměř v celé délce úpravy opevněno (dno i břehy) polovegetačními tvárnicemi a betonovými MD deskami. Svahy byly ohumusovány a osety travní směsí, byla navržena i doprovodná vegetace. V současné době je ale břehový porost většinou ruderálního charakteru a doprovodná vegetace zcela chybí. Na toku byly navrženy boční rybí útulky, které ale svým technickým provedením nevyhovují nárokům dnešní revitalizační praxe, protože funkci podpory biologického oživení toku plní pouze částečně.

Na základě terénního průzkumu byl tok kategorizován dle stupně narušení:

Obr. č. 2: Analýza stupně narušení ekosystému Korunáče

analyzaOpr2.jpg (67178 bytes)

 

Následující snímek zobrazuje střetové zóny a vymezení úseku nutného k revitalizaci:

 

 

 

Obr. č. 3: Vymezení nutnosti revitalizace části toku Korunáče

strety2.jpg (82860 bytes)

Návrhy na revitalizaci byly vypracovány v několika variantách:

  • Nulová varianta
    Vzhledem k tomu, že se zájmové území nachází v NP a CHKO Šumava, je prvotním zájmem obnovit v povodí ekologickou a krajinotvornou funkci toku. Z tohoto důvodu nebyla nulová varianta, která by spočívala v ponechání koryta ve stávajícím stavu a omezila by se maximálně na obnovu vegetačního doprovodu, vůbec uvažována.
  • Varianta I.
    Varianta I. počítá s vybudováním přírodě blízkého koryta v nové trase, která přibližně kopíruje trasu původní - před úpravou z roku 1979. K diferenciaci toku do proudných a tišinných míst mají přispět navržené objety na toku - tůň, boční úkryty a vložené kameny. Nové koryto bude dimenzované na kapacitu Q30d.
  • Varianta II.
    Varianta II. předpokládá situaci, kdy vlastníci dotčených pozemků nebudou souhlasit s vybudováním nového koryta. Varianta navrhuje ponechání stávající trasy koryta toku, přesto si klade za cíl přiblížit charakter koryta přírodě blízkému stavu. To by mělo být docíleno změlčením stávajícího koryta, vymodelováním břehů do sklonu 1:5. Pro detailní členění koryta budou využity objekty obdobně jako ve variantě I..

Ke zpracování získaných údajů a výsledků terénního průzkumu bylo využito prostředků GIS. Práce byla zpracována v programu ArcView 3.2. Před provedením datových analýz bylo nutné provést úpravu dat a zajistit jejich kompatibilitu s programem ArcView 3.2. Tyto operace zahrnovaly: transformaci dat, převedení do souřadnicového systému JTSK, digitalizaci krajinných prvků a propojení vytvořených vrstev s atributovou tabulkou. Získaná liniová a polygonová témata byla potom využita pro vlastní analýzy.

Při zpracování projektu byly využity následující analýzy:

  • Distance function (měřící funkce),
  • Selected by atributes (dotaz na databázi),
  • Geoprocessing (prostorové operace),
  • Find Distance (vzdálenostní analýza).

Při zpracování studií či projektových dokumentací v oblasti ochrany životního prostředí lze účelně využít prostředků GIS nejen k vizualizaci získaných údajů. Především je možné efektivně, často poměrně jednoduchými analýzami, zobrazit střetové zóny zájmů ochrany přírody nebo oblasti potřebné k revitalizaci či intenzivní ochraně.

Literatura

  1. JUST, T. a kol. (2003): Revitalizace vodního prostředí. AOPK ČR, Praha
  2. KRÁLOVÁ, H. (ed.) (2001): Řeky pro život: revitalizace řek a péče o nivní biotopy. Veronica, Brno
  3. Odvodnění pozemků Pěkná: projektová dokumentace. Agroprojekt - Projektový a inženýrský podnik v Praze - závod v Českých Budějovicích, České Budějovice, 1979
  4. ŠINDLAR, M. (2000): Strategie péče o vodní toky. Šindlar s. r. o., Býšť
  5. ŠKOPEK, V., KAVKA, V., BLECHOVÁ, M. (1999): Generel ÚSES Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava - okres Prachatice. Ekoservis, České Budějovice
  6. ŠLEZINGR, M., ÚŘADNÍČEK, L. (2002): Vegetační doprovod vodních toků a nádrží. CERM, Brno
  7. VRÁNA, K. a kol. (1998): Krajinné inženýrství. Český svaz stavebních inženýrů, Praha

Copyright (C) VŠB - TU Ostrava, Institut geoinformatiky, 2001-3. Všechna práva vyhrazena. 
V případě, dotazů, komentářů, připomínek kontaktujte www-gis.hgf@vsb.cz
Tato stránka byla naposledy aktualizována: 29.03.2006 16:16
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer v. 5.0 a vyšší.
Jsou vytvářeny v programovém prostředí FrontPage 2003.

NAVRCHOLU.cz