GISáček


Mapový server orientačního běhu

Lukáš Svoboda
Katedra Geoinformatiky
Univerzita Palackého v Olomouci
tř. Svobody 26, 771 46, Olomouc
E – mail: l_svoboda@centrum.cz

Abstract

The target of work is creation of fully function map server not only for needs of orienteering, but for general special and lay public. Built-up internet application should provide searching and filing maps for orienteering in area of Czech Republic. Component of server is connection on existing web pages Czech Association of orienteering and suggestion of blocking system function and recency of server after defending of work. This application of map server should be the first measure to planned creation informative system whole Czech Association of orienteering. That is why it is build up with view to future connectioned on its structures. It is maked valuation of availabled map servers in work. T-MapServer has been chosen for realization of target as the most suitable background.

Abstrakt

Cílem práce je vytvoření plně funkčního mapového serveru nejen pro potřeby orientačního běhu, ale i pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Sestavená internetová aplikace by měla umožnit vyhledávat a evidovat mapy pro orientační běh na území České republiky. Součástí serveru je také napojení na stávající webové stránky Českého svazu orientačního běhu a návrh zajištění fungování a aktuálnosti serveru po obhájení práce. Tato aplikace mapového serveru by měla být prvním krokem k plánovanému vytvoření informačního systému celého Českého svazu orientačního běhu a je proto budována s ohledem na její budoucí napojení do jeho struktury. V práci je také provedeno zhodnocení dostupných mapových serverů. Pro realizaci cíle byl vybrán T-MapServer jako nejvhodnější prostředí.

Úvod

Touto prací se chci zabývat z toho důvodu, že aktivně provozuji orientační běh a podílel jsem se na tvorbě několika map. Orientační běh se u nás začal rozvíjet na počátku padesátých let minulého století a zpočátku využíval mapy vojenské či turistické. S rozvojem tohoto sportu začaly vznikat speciální mapy pro orientační běh a první mapové klíče, podle kterých se tyto mapy tvořily. S rostoucím počtem map vznikla i potřeba mapy archivovat, a to jak fyzicky, tak i informace o nich. Oficiální Archiv map Českého svazu orientačního běhu spravuje pan Zdeněk Lenhart. K únoru roku 2004 jsou v archivu údaje o 3894 mapách a fyzicky je v archivu zastoupeno 3765 map. Informace o mapách v archivu jsou uloženy v databázi MS Access a je možné si ji v několika formátech stáhnout z internetu. Databáze byla primárně určena pouze jako informace o dostupnosti mapy v archivu a nebyla proto vytvářena s ohledem na její použití na internetu nebo mapovém serveru.

Vzhledem k přibývajícímu počtu map v Archivu, a protože je v současné době ještě možné dohledat chybějící informace, je důležité vytvořit databázi Archivu tak, aby mohla plnohodnotně spravovat a prezentovat data v ní obsažená.


Cíle práce

Cílem práce je vytvořit plně funkční mapový server nejen pro potřeby orientačního běhu, ale i pro širokou odbornou i laickou veřejnost. V předloženém řešení převládají kartografické a další geoinformatické aspekty nad dokumentačními a obrazovými. Součástí serveru je také napojení na stávající webové stránky Českého svazu orientačního běhu a návrh zajištění fungování a aktuálnosti serveru po obhájení práce. V práci je také provedeno zhodnocení dostupných mapových služeb na českém internetu. Pro realizaci cíle byl vybrán T - MapServer jako nejvhodnější prostředí.

V textové části bakalářské práce jsou zdokumentovány všechny použité postupy a metody, podkladová data a výstupy. Je také vytvořena internetová stránka, která je umístěna na serveru UP. Sestavená internetová aplikace umožňuje vyhledávat a evidovat mapy pro orientační běh v České republice.


Stav řešené problematiky

V současné době existuje server map pro orientační běh na portálu Tiscali, který byl vytvořen soukromou firmou PlanStudio. Aplikaci lze nalézt na internetové adrese www.obmapy.tiscali.cz. Tato aplikace umožňuje vyhledávat podle několika kritérií a jako databázovou část používá nezměněný oficiální Archiv map pro orientační běh se všemi jeho nedostatky. Výhodou je její přehlednost a příjemná grafická úprava. Nevýhodou je, že používá databázi map, která má několik chyb. Není možné například hledat podle položky kartograf či vytvářet evidenci kartografů.

Na českém internetu je několik dalších aplikací, ale žádná z nich nevyužívá mapový server a jako základ používají již zmíněnou databázi. Jedná se většinou o vyhledávání map v internetové databázi (kumbal.vse.cz/ob/mapsearch).

Další aplikací a databází na českém internetu je databáze map pana Kuchaře (www.prodata.cz/osmapy). Tato databáze je určena pouze pro prohlížení, Nemá příliš podrobný mapový obsah a nabízí přehledovou mapu na úrovni krajů (platných do roku 1999). Nedostatkem této databáze jsou nezvykle pojmenované položky databáze (například údaje v položce okres neodpovídají dříve používaným zkratkám SPZ) a celkově její malá přehlednost.

Využití mapového serveru pro evidenci a přehled map pro orientační běh v zahraničí prakticky neexistuje. Je možné se setkat pouze se statickými a méně komfortními internetovými aplikacemi (Švýcarsko, Finsko) nebo s uzavřenou desktop aplikací na CD-ROM (Slovensko). Nejčastěji se lze setkat s přehledem všech map, který je ve formátu klasické tabulky. Ty obsahují většinou název mapy, rok vydání, klub, který mapy vydal a případně také jméno kartografa. S tímto způsobem uložení informace o vydaných mapách na území určitého státu se lze setkat většinou u "orientačně méně vyspělých" zemí, mezi které patří například Slovinsko (www.orientacijska-zveza.si/maps.html), Portugalsko (www.arod-mapas.com/Loc_Mapas.htm) nebo například Lotyšsko (www.orient.lv/kartes/kartes.htm). Druhým rozšířeným způsobem ukládání informací o mapovém díle konkrétního státu jsou webové aplikace využívající tzv. "klikací mapy", kdy je na internetu umístěna rastrová mapa dané oblasti a kliknutím na určité místo tohoto obrázku lze získat tabulku s přehledem všech map dané oblasti. S těmito aplikacemi se lze setkat většinou v orientačně vyspělejších státech, jako jsou například Finsko a Švýcarsko.

Finská aplikace se nachází na internetové adrese www.ssl.fi/ssl/kartat/. Na úvodní stránce se nachází mapa Finska, rozčleněná do krajů (laani). Kliknutím na příslušný kraj nebo jeho výběr v seznamu nalevo se objeví podrobnější mapa daného kraje, která je opět rozčleněna na několik menších zájmových území. Po výběru daného území se již přesuneme na podrobnější mapu, ke které je připojena tabulka obsahující údaje o všech mapách nacházejících se na tomto území. V tabulce nalezneme evidenční číslo, název mapy, okres, název klubu, který mapu vydal a spravuje a poslední položkou je měřítko mapy. Údaje o mapách tedy nejsou uloženy v databázi a není možné prakticky provádět žádná vyhledávání.

Švýcarská aplikace na internetové adrese www.solv.ch/cgi-bin/maps2000.cgi. Na úvodní stránce aplikace je v levé části mapa Švýcarska s bodově vyznačenými mapami pro orientační běh. Výběr dat z databáze je umožněn kliknutím do mapy a nastavením požadovaného poloměru výběru. V pravé části se nachází formulář pro vyhledávání pomocí názvu obce a velikosti poloměru výběru okolo této obce. Dále je možné vyhledávat podle názvu mapy, evidenčního čísla mapy a názvu klubu. U každé mapy je evidován název mapy, evidenční číslo, rok vydání, měřítko, ekvidistance, souřadnice vztažného bodu, název a poloha nejbližšího většího města, plocha celé mapy a oblasti vhodné pro běh a poslední položkou je kontakt na správce mapy. Databáze obsahuje v současnosti zhruba 500 map.

Aplikace Slovenského svazu orientačního běhu je ukázkou uzavřené desktop aplikace. Byla vydána v roce 2000 na CD-ROMu a obsahuje všechny mapy vydané na Slovensku do roku 1999. Rastrovou část tvoří přehledové mapy Slovenské republiky v měřítcích 1 : 2 500 000 a 1 : 1 000 000 a pro podrobnější lokalizaci map jsou použity mapy v měřítku 1 : 250 000. Všechny použité rastry jsou produktem firmy SHOCart. Vektorovou složku tvoří bodová vrstva map, díky které je možno po kliknutí na požadovaný bod získat další informace o mapě. Společně s přehledně zobrazenými informacemi je možné se podívat i na naskenovanou mapu. Informace u autorech mapy (klub, kartograf, kreslič) jsou napojeny na databázi a po kliknutí na příslušný odkaz je možné získat informaci, na kterých všech mapách se tento kartograf (klub, kreslič) podílel. Dále aplikace obsahuje různé přehledy, a to řazené seznamy oddílů, kartografů a kresličů podle abecedy, počtu zpracovaných map nebo podle jejich druhu (mapy pro klasický orientační běh, lyžařský, atd.).


Mapy pro orientační běh

Mapy pro orientační běh (OB) vytvářejí kartografové z různých podkladů. Podkladem může být Základní mapa ČR v měřítku 1:10000 nebo SMO 1:5000, ale často jsou to také starší mapy pro OB téhož prostoru nebo letecké snímky. Kartograf určuje v terénu vzdálenosti převážně krokováním a úhly pomocí buzoly. I přes tento způsob mapovaní jsou výsledné mapy poměrně přesné a podrobné. Každý kartograf se při tvorbě mapy musí řídit mezinárodním znakovým klíčem.

Mapa pro orientační běh se žádným výraznějším způsobem neliší od "klasických" tematických map. Každá mapa (ve smyslu "mapa pro OB") obsahuje název, měřítko, časový údaj, ke kterému je mapa aktuální (tzv. stav mapy), tiráž a samotné mapové pole. Název mapy je většinou určitým způsobem vázán k místním názvům mapovaného území, ale není to pravidlem. Mapy pro klasický OB jsou v současnosti převážně v měřítcích 1:15000 nebo 1:10000. Starší mapy nebo mapy pro různé extrémní druhy OB jsou zpravidla v měřítcích 1:50000 nebo 1:25000. Naopak pro závody na malém prostoru jsou většinou mapy v měřítcích 1:5000. V tiráži mapy se uvádí evidenční číslo mapy, které je pro každou mapu jedinečné, dále informaci o kartografovi, kresliči mapy a o podkladech, ze kterých kartograf vycházel. Dalším důležitým údajem je, kde byla mapa vytištěna a případně také jakým způsobem. Poslední informací v tiráži je kontakt na správce mapy, případně na oddíl, který mapu spravuje. Na rozdíl od tematických map však tyto mapy většinou neobsahují legendu (kromě map pro výukové či náborové účely), neboť ta je pro většinu uživatelů dostatečně známa a je, až na drobné výjimky, stejná pro všechny mapy na celém světě. Dalším specifikem těchto map je zdůraznění údaje o ekvidistanci a stáří mapy. Ekvidistance vrstevnic je, společně s měřítkem, zásadním údajem pro orientaci na konkrétní mapě. V České republice převažuje ekvidistance 5 m pro většinu map, podle typu terénu se ale můžeme setkat i s ekvidistancí 2,5 m.

Kromě map pro tzv. "klasický" orientační běh se vyskytují i speciální mapy pro parkový orientační běh, lyžařský orientační běh, orientační závod na horských kolech, horský orientační běh nebo pro jiné orientační závody. I tyto mapy jsou zařazeny do Archivu map pro orientační běh.


Metody a postup práce

Základem pro zpracování bakalářské práce bylo využití technologie geografických informačních systémů, a to především pro prezentaci prostorových dat na internetu pomocí mapového serveru. Jako mapový server byl použit produkt firmy T-Mapy s.r.o. T-MapServer.

Prvním krokem byla analýza databázové části Archivu map, kde byly použity produkty Access a Excel firmy Microsoft. Data ve formátu MDB (Access) byla převedena do nové struktury a některé položky databáze byly upraveny v programu Excel a poté zpět importovány do programu Access. Po všech úpravách databáze, které jsou více popsány v kapitole 9., byla databáze pomocí programu MySQL Upsizer exportována do textového souboru formátu SQL. Po založení domény na serveru firmy T-Mapy byl tento textový soubor importován do databáze PostrgreSQL, kde jsou data uložena.

PostgreSQL byla vybrána z důvodu jejích možností při správě dat s prostorovým aspektem. Prostřednictvím klienta phpPgAdmin a jazyka SQL bylo provedeno několik úprav databáze, jako například přejmenování některých položek nebo hromadné změny některých hodnot.

V prostředí systému T-WIST firmy T-Mapy bylo vytvořeno několik agend pro správu dat a také různá formulářová rozhraní pro jejich snadné vyhledávání, prezentaci nebo editaci. Systém T-WIST zabezpečuje komunikaci mezi uživatelem, aplikacemi a různými databázemi pomocí inter(intra)netového prostředí. Celý systém bylo nutné pomocí programovacího jazyka PHP přizpůsobit pro práci s Archivem map uloženým v databázi PostgreSQL a komunikaci s mapovým serverem, kde jsou uložena data obrysů map.

Část tematické náplně mapového serveru - obrysy map pro orientační běh - byla vytvořena v programu ArcView 3.2., jako podkladová data byl použit rastr společnosti SHOCart v měřítku 1:50 000 a v souřadném systému S42.


Výsledky práce

Hlavním cílem bakalářské práce bylo vytvořit plně funkční mapový server nejen pro potřeby orientačního běhu, ale i pro širokou odbornou i laickou veřejnost. Tento cíl se podařilo splnit a na internetové adrese csob.tmapserver.cz je možné využít jeho služeb. Sestavená internetová aplikace umožňuje vyhledávat a evidovat mapy pro orientační běh v České republice.

Realizace proběhla s využitím aplikací společností T-Mapy s.r.o. a ESRI. Prezentace prostorových dat je zabezpečena mapovým serverem T-MapServer, pro jejich editaci a správu byl využit software ArcView verze 3.2.. Správa popisných údajů je zabezpečena systémem T-WIST, který rovněž slouží pro administraci a integraci jednotlivých komponent celého internetové aplikace.

V práci je nastíněn další rozvoj mapového serveru a také zajištění fungování tohoto serveru po obhájení práce.

V práci bylo provedeno zhodnocení dostupných mapových služeb na českém internetu a jejich srovnání a byla vytvořena internetová stránka, která je umístěna na serveru UP.


Literatura

  1. kolektiv autorů: PHP programujeme profesionálně. Praha, Computer Press, 2001, 676 s
  2. Lenhart, Zdeněk: Archiv map pro orientační běh [dokument formátu Word]. Publikováno 19.1.2004.[cit. 2004-02-04].
  3. Mark Maslakowski: MySQL za 21 dní. Praha, Computer Press, 2001, 506 s.

Copyright (C) VŠB - TU Ostrava, Institut geoinformatiky, 2001-3. Všechna práva vyhrazena. 
V případě, dotazů, komentářů, připomínek kontaktujte www-gis.hgf@vsb.cz
Tato stránka byla naposledy aktualizována: 29.03.2006 16:16
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer v. 5.0 a vyšší.
Jsou vytvářeny v programovém prostředí FrontPage 2003.

NAVRCHOLU.cz