Bytová výstavba v České republice

Michal Blažej
Institut geoinformatiky
VŠB -Technická univerzita Ostrava
tř. 17. Listopadu
708 33 Ostrava - Poruba
E - mail: michal.blazej.fast@vsb.cz

Abstract

Bases of this work is vizualization and data editing for obtaining graphs, thematic maps and charted exits. Purposes is processing of development home building in the Czech Republic in the individual periods for limits of the CR, compare with development of the population and formulation changes in the house buliding of the Karvina town from the aerial photographs as well as.

Abstrakt

Základem této práce je vizualizace a editace dat pro získání grafů, tématických map a mapových výstupů. Cílem je pak zpracování vývoje bytové výstavby v České republice v jednotlivých obdobích pro kraje ČR, porovnané s vývojem obyvatelstva a dále vyjádření změn v bytové výstavbě města Karviná z leteckých snímků.

Úvod

Bydlení je druhou nejdůležitější lidskou potřebou, hned po potravě, kterou člověk požaduje po celý svůj život.
Problematika bydlení a bytové výstavby a vizualizací jednotlivých procesů se dnes, jakožto v posledních letech či desetiletích, tak i v minulých staletích zabývalo spoustu významných i obyčejných lidí, politiků, stavitelů, vědců, aj. Bylo potřeba určit dostačující podmínky pro bytové zázemí obyvatel a podle nich zajistit určitou úroveň bydlení, z hlediska hygienického, sociálního, zdravotního a s určitou mírou nákladů pro užívání bytu.
Úkolem mé práce je zhodnotit bytovou výstavbu a dnešní stav bytového fondu a dále popsat úroveň bydlení v určitých obdobích a to jak textovou formou tak formou grafickou, kterou představují grafy a tématické mapy. Dále je třeba popsat vztahy mezi bytovou výstavbou a dalšími ovlivňujícími demografickými a geografickými procesy v jednotlivých regionech ČR.
Je nutné se ve větší míře zaměřit, na v minulosti převažující, bytovou výstavbu bytových domů komunálních (státních), podnikových či družstevních a to především na panelovou výstavbu a její řešení. Panelová bytová výstavba hraje velkou roli v bytové výstavbě v České republice, a proto považuji za nutné klást na tuto část bytové výstavby větší důraz.
Nedílnou součástí této práce je také vizuální interpretace leteckých snímků města Karviná, podle různých období jejich vzniku. Následná práce spočívá v tvorbě mapových výstupů, podle některých vybraných snímků.
Z historie víme, že bytový problém, na našem území, vznikl v počátečním období průmyslové revoluce. Rozvoj průmyslové výroby, která potřebovala námezdní pracovní sílu, si vynutil uvolnění feudálních nevolnických vztahů. Možnost stěhováni přiváděla do průmyslových center ve velkém počtu původně venkovské obyvatelstvo. Důsledkem bylo prudké zvýšení potřeby bytu ve městech, provázené zvýšením nájemného, vznikem zdravotních, hygienických a sociálních problémů. V českých zemích, které byly součástí rakouské monarchie, se tato situace v masovém měřítku projevila ve druhé polovině 19. století.

Cíl projektu

Cílem bylo zmapování průběhu bytové výstavby v různých obdobích vývoje a určení působení různých ovlivňujících činitelů. Dalšími cíli bylo zhodnocení kvality bydlení v dřívější a hlavně v dnešní době.
Cílem porovnání změn z leteckých snímků a následné vektorizaci byla jiná forma zpracování zadané problematiky, nicméně pouze nad malým územím.

Použítá data

Další pomůcky

Použité programové prostředí

Postup

Závěr

Požadovaným výsledkem této práce bylo popsání a zhodnocení vývoje bytové výstavby a její dnešní stav.
Je zřejmé, že byt a bydlení jsou pro rozvoj občana nezastupitelnou hodnotou, kterou nelze přenechat jen živelnému působení trhu. Zabezpečení bydlení je zájmem veřejným i soukromým. Práce ukázala, že se bytová výstavba vždy vztahuje k potřebě obyvatelstva, a tudíž závisí na přírůstku či úbytku obyvatel. Dalšími ovlivňujícími činiteli, jak jsem se přesvědčil ze vzájemné konfrontace leteckých snímků a následně vytvořených map, je měnící se bytová politika, vztažená k dané politické situaci, nárůst a rozvoj průmyslu, ekonomická situace obyvatelstva, stávající trend výstavby, architektury a stavebních technologií a další.
Panelové domy se v uplynulých padesáti letech stavěly v několika desítkách stavebních soustav a jsou výraznou součástí dnešního bytového fondu. Dnes však vznikají vady a poruchy na panelových budovách, které je potřeba ve velké míře řešit. Následkem je vysoký nárůst neobyvatelných domů a dnešní potřeba 31 mld. na opravu bytových domů.
Z grafů v tomto dokumentu vyplývá, že se úroveň a kvalita bydlení výrazně zvýšila a tento trend stále vzrůstá. Je pozoruhodné, že je dnes přes 600 tisíc domů, které jsou využívané k bydlení, postaveno před rokem 1945 a z toho velká část vystavěna dokonce v 19. století.
Přesvědčil jsem se, že nejen vizuální posouzení z leteckých snímků, ale také grafické znázornění, pomocí map vytvořených ze snímků jsou ukazateli změn daného území pro odlišná období. Mou snahou bylo také srovnat mapy, vytvořené podle leteckých snímků, po vložení všech mapových vrstev do jednoho mapového výstupu. Vznikly zde však výrazné nepřesnosti, způsobené nízkou kvalitou snímků z roku 1947, nepřesností dat datové sady DMU 25 a chybami při transformaci snímků.
Vývoj bytové výstavby bude v následujících letech ovlivněn na jedné straně celkovou ekonomickou situací a na straně druhé rozsahem a podmínkami státních podpor bytové oblasti, jež by měly alespoň částečně kompenzovat dosavadní nepříznivý ekonomický vývoj.

Ostrava 2005

Literatura

  1. Poláková, Olga; Durdisová, Jaroslava; Krebs, Vojtěch; žižková, Jana. Sociální politika. Praha: CODEX Bohemia, 1997. 328 s. ISBN 80-85963-33-7
  2. Kolektiv autorů. Informační příručka pro vlastníky, správce a uživatele panelových bytových domů. Praha: Informační centrum ČKAIT, s.r.o. ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu ČR odborem stavebnictví, 2002. 272 s. ISBN 80-86364-94-1
  3. Voženílek, Vít. Aplikovaná kartografie I., Tématické mapy. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2001. ISBN 80-244-0270-X
  4. Peňáz, Tomáš. Jak zpracovat diplomovou a bakalářskou práci z geoinformatiky. Ostrava: Vysoká škola Báňská, Technická univerzita Ostrava, Hornicko geologická fakulta, Institut geoinformatiky, 2004. 23 s.
  5. Krejska. Vývoj urbanizace v ČR. Obecné tendence a regionální struktura procesu. Dostupný na WWW: http://www.volny.cz/krejska/1.htm
  6. Kolektiv autorů. Historie Karviné. Městský úřad Karviná. Dostupný na WWW: http://www.karvina.cz/historie/body.htm
  7. Kolektiv autorů. Koncept bytové politiky. Ministerstvo pro místní rozvoj, 2001. 65 s. Dostupný na WWW: http://www.mmr.cz/upload/1092669288koncepce.doc
  8. Kolektiv autorů. Vývoj počtu obyvatel a jejich rozmístění. Praha: Český statistický úřad, 2005. Dostupný na WWW: http://www.czso.cz