Informační systém domů a bytů Havířova

Igor Ivan
Institut geoinformatiky
VŠB - TUO 
17. listopadu15 
E – mail: mailto:igor.ivan.hgf@vsb.cz

Abstract

Objective of this work is to create functional information system of houses and flats in Havirov town.

Here is described the way of data processing that were given and their use in new created database which contains maximum of  given data. One of the components of this work is creation of map bases and joining thematic part by elements. Last part of work contains analyses of housing stock of city Havirov, but so analyses that refer only houses and flats of city. I used statistical maps to visualization of resultschoropleth maps and cartodiagrams.

The result contains brief summary of the work with the most important results of analyses housing stock.

Abstrakt

Cílem této práce je vytvoření funkčního informačního systému domů a bytů v Havířově.

Je zde popsán způsob zpracování dodaných dat a jejich použití v nově vytvořené databázi, která obsahuje potřebná dodaná data. Součástí práce je také vytváření mapových podkladů a napojení dat. Poslední bod práce obsahuje analýzy bytového fondu města Havířov, ale také analýzy týkající se pouze domů a bytů v majetku města. K vizualizaci výsledků jsem použil statistické mapy – kartogramy a kartodiagramy.

Závěr práce obsahuje stručné shrnutí práce s nejdůležitějšími výsledky analýz bytového fondu.

Úvod

Za minulého režimu byl veškerý majetek ve vlastnictví státu a rovněž stát řídil veškerou výstavbu bytových domů. Po roce 1989 nastala změna, nemovitosti se začaly vracet původním majitelům, avšak domy a byty ve městech, které byly postaveny státem, zůstaly v majetku města. Města ale nemají v současné době příliš velký zájem a ani možnosti, starat se o tolik nemovitostí, jelikož náklady na rekonstrukci a udržování bytového fondu jsou dosti vysoké a mnohdy převyšují zisk z nájmů. Proto město začíná byty a i celé domy nabízet buď současným nájemníkům nebo novým zájemcům – zprivatizuje je.

Jedním z takových měst je také statutární město Havířov. Podle studií a sdělení odboru bytového hospodářství se zanedbanost bytového fondu ve vlastnictví města odhaduje na 317,5 mil. Kč, tj. více než 42000 Kč/byt; podle průběžně aktualizovaných údajů se však může jednat o částku minimálně dvakrát vyšší. Současná výnosnost bytového fondu a ostatních nemovitostí (tj. hrubé příjmy z nájmu, po odečtení provozních nákladů) nestačí pokrýt potřeby přiměřené údržby. Rozsah zanedbanosti je v průměru za ČR odhadován až na úrovni 200000 Kč/byt i více, z tohoto pohledu je pak zanedbanost bytového fondu v Havířově poměrně nízká.

Cíl projektu

Cílem projektu je z poskytnutých dat vytvořit Informační systém domů a bytů v Havířově.

Z velké části se v této práci věnuji přípravě dat pro projekt „Koncepce bydlení statutárního města Havířova“, jehož hlavním cílem je návrh a doporučení k privatizaci městských domů a bytů v Havířově.

Spolupráce na projektu „Koncepce bydlení statutárního města Havířova

1.      Ekonomická fakulta VŠB - TUO, která má patronát nad celým projektem

2.      Institut geoinformatiky VŠB - TUO

3.      Město Havířov

4.      Městskou realitní agenturou (MRA s.r.o.)

Úkoly projektu

o        Návrh GIS pro daný účel

o        Lokalizace objektů

o        Příprava datové části IS

o        Vytvoření databáze

o        Analýza bytového fondu z dostupných dat

1.     Návrh GIS pro daný účel

Uživatelé

o        pracovníci Městské realitní agentury s.r.o., pracovníci statutárního města Havířov

Funkce

o        tento systém by měl pomoci uživatelům přehledně přiblížit bytovou problematiku. Bude shromažďovat dodaná data v přehledné databázi a spolu se statistickými mapami pomáhat v rozhodovacím procesu

Dodaná data

o        Digitální katastrální mapa (*.dgn) – hranice městských částí a obvodů, KÚ Šumbark a Bludovice – MRA s.r.o.

o        Data ve výměnném formátu ISKN – MRA s.r.o.

o        Data z MRA s.r.o., týkající se bytů a domů v Havířově

o        Část dat ze Sčítání lidu, domů a bytů z roku 1991 a 2001 týkající se urbanistických obvodů - ČSÚ

o        Databáze adresních bodů – institut geoinformatiky VŠB - TUO

Software

o        Microsoft Access – shromáždění poskytnutých dat do databáze

o        ArcView GIS 3.2 – zpracování mapových podkladů, tvorba statistických mapových výstupů (kartogramy, kartodiagramy), propojení dat s grafickou složkou

Architektura

Obrázek 1 - Architektura

2.     Lokalizace objektů

Digitální katastrální mapa

Předmětem tohoto úkolu bylo importovat data z formátu *.dgn do formátu *.shp pomocí ArcView GIS 3.2.

Obrázek 2 - Digitální katastrální mapy

Zpracování dat ve formátu ISKN

Data jsem obdržel ve výměnném formátu ISKN (*.vfk), které bylo třeba importovat do formátu *.shp. Za tímto účelem jsem si stáhnul z internetových stránek firmy Arcdata Praha s.r.o. aplikaci Import ISKN. Převedl jsem data nejdříve do Personal Geodatabase a poté do *.shp pomocí programu ArcToolbox.

Data se týkají města Havířov, s výjimkou KÚ Bludovice a KÚ Šumbark a obsahují vrstvy: SOURADNICE_POLOHY, OBRAZY_PARCEL, OZNACENI_BPEJ, OBRAZY_BODU_BP, OBRAZY_BUDOV, HRANICE_PARCEL, HRANICE_BPEJ, DALSI_PRVKY_MAPY.

Nutnost spojit DKM dvou KÚ Havířova k mapě zbylé části města, zvolil jsem vrstvu HRANICE_PARCEL

Obrázek 3 - Město Havířov - hranice parcel

Vyznačení městských částí

Jako přípravu pro Analýzy jsem si vytvořil samostatné polygonové vrstvy městských částí a katastrálních území a pomocí funkce Join, jsem na každý polygon navázal zpracovaná data.

Obrázek 4 - Městské části

Vygenerování mapy adresních bodů

Pro vygenerování v programu ArcView bylo třeba souřadnice vynásobit -1 a zaměnit.

Obrázek 5 - Adresní body

Zvýraznění městských domů

Pomocí analogové mapy (Havířov a Horní Suchá z roku 2004) jsem vybral z vrstvy HRANICE_BUDOV  jen městské domy v Havířově a ostatní polygony, reprezentující domy v jiném než městském vlastnictví, jsem vymazal. U dvou KÚ, kde nebyla dodána vrstva HRANICE_BUDOV, jsem vytvářel domy jako nové polygony pomocí digitální katastrální mapy. Poté jsem obě vrstvy spojil a výsledkem byla jediná polygonová vrstva s městskými domy. Každému domu jsem přidělil IDOB z databáze adresních bodů a navázal potřebná data pomocí funkce JOIN.

Obrázek 6 - Městské domy s navázanými daty

3.     Příprava datové části

Data z MRA s.r.o.

o        Data pro jednotlivé městské byty – adresa, číslo bytu, rozměry pokojů,…

o        Tabulky, které se týkají všech domů v Havířově – počet bytů (ne)obydlených, druh domu, období výstavby, vlastnictví, vodovod, obytné plochy bytů v domě, …

o        Přehled rekonstrukcí městských domů

o        Upřesnění výstavby domů na přesný rok

o        Seznam domů vstupujících do 1. vlny privatizace

Data z jiných zdrojů

o        Databáze adresních bodů města Havířov - použito jen při vývoji, pro spojení jednotlivých dat a ve výsledku nebyla použita z legislativních důvodů

o        Část dat z SLDB 1991 a 2001 z ČSÚ – data z roku 1991 se týkají celkového Havířova a nezabývají se nižšími územními celky (nebyla použita), data z roku 2001 se týkají urbanistických obvodů (resp. městských částí). Tato data z roku 2001 byla použita pro analýzy v posledním bodu práce.

Úprava dat

Data byla dodána v excelovských tabulkách, nebo v tabulce z MS Access (*.mdb). K seznamu městských domů a bytů bylo třeba dodat IDOB pro možné budoucí spojení v databázi. U tabulky s domy nebyl problém, ale u excelovské tabulky s rozměry pokojů v bytech bylo třeba ke všem záznamům přidat IDOB ručně (přes 7500 záznamů – časová náročnost).

4.     Vytvoření databáze

Obrázek 7 - Struktura databáze

Úprava tabulek

Tabulku k domům bylo třeba rozšířit o dodaná data. Postupně jsem přiřadil ID rekonstrukce (odkaz na tabulku s typem rekonstrukce), SORELA (datový typ ano/ne, oblast Socialistického realismu), 1. vlna privatizace (datový typ ano/ne, zda byl doporučen k první vlně privatizace) a lokalizace domu (ulice, číslo domu, KÚ, ...).

Vytvořil jsem tabulky Vodovod, Plyn, Kanal, Topeni, Rekonstrukce_typ, Obdobi, Material, Vlastnik, Druh_domu.

Dotazy

Bylo vytvořeno celkem 10 dotazů –

o        1_FAZE_PRIV – seznam všech domů doporučených do první vlny privatizace

o        Rozdělení domů dle počtu obytných místností – skupiny 1+0, 1+1; 2+0, 2+1; 3+1; 4+1; 5+1

o        Výpočet ceny bytu - Cena bytu = rozměr bytu * 1702 (5502). Hodnota 1702 a 5502 nám byla určena EkF VŠB-TUO a lišila se podle rekonstrukce domu – ne (ano).

o        Vyhledávání domů s byty na dané ulici – jednoduché vyhledávání bytů na uživatelem zadané ulici

Formuláře

Obrázek 8 - Úvodní formulář

Obrázek 9 - Přehled bytů

Obrázek 10 - Přehled domů s byty

5.     Analýzy bytového fondu

Již z druhého úkolu jsem měl potřebná data navázána (data z MRA a z ČSÚ – SLDB 2001) na jednotlivé polygony. Zbývalo ještě vygenerovat vrstvu všech domů v Havířově (z databáze adresních bodů) a na ty navázat data.

Pomocí programu ArcMap jsem vytvořil statistické mapy (kartogramy a kartodiagramy) a mapy s barevným rozlišením domů pro studované aspekty, mezi něž patřilo: vlastnictví domů, období výstavby, materiál, rozdělení bytů dle kategorií, dělení bytů dle počtu obytných místností, průměrný počet osob na byt, průměrný počet m2 celkové plochy na byt. Výsledky byly doplněny o okomentování, které vychází z historie města a logických úvah.

Obrázek 11 - Kartodiagram

Obrázek 12 - Kartogram

Obrázek 13 - Barevné vyznačení domů

Závěr

Cílem této práce bylo vytvoření funkčního informačního systému domů a bytů v Havířově.

Výsledkem prvního bodu práce bylo navrhnutí geografického informačního systému.

Po prostudování poskytnutých dat a patřičné úpravě byla navrhnuta a vybudována databáze, shromažďující množství dat k jednotlivým domům a bytům v majetku MRA s r.o. Data v databázi obsahují přesné lokalizační údaje k domům, popisné údaje k domům, plochy jednotlivých pokojů v bytech, vypočtenou cenu bytů a také doporučující seznam bytů, které by mohly vstupovat do první vlny privatizace.

Součástí informačního systému jsou i mapové výstupy, mezi které patří digitální mapa hranic parcel v městě Havířov, mapa jednotlivých městských částí a katastrálních území s navázanými daty, mapa domů ve městě a mapa domů ve vlastnictví města Havířov s navázanými daty v prostředí ArcView GIS 3.2. Po kliknutí na požadovaný dům v mapě, se zobrazí tabulka s nejdůležitějšími informacemi o domě.

 V posledním kroku práce byly provedeny socioekonomické analýzy na některých dodaných datech z ČSÚ a MRA s r.o. Výstupy byly v podobě tabulek, grafů, kartogramů, kartodiagramů a map s barevně rozlišenými domy podle výsledků studovaných aspektů.

Analýzy byly prováděny pro všechny domy, v některých případech jen pro městské domy. Výsledky odpovídají historickým skutečnostem – většina domů byla vystavěna po 2. světové válce, přesněji řečeno v 50. – 70. letech 20. století. V současné době výstavba pokračuje, ale v nepoměrně menším měřítku než v minulosti. Hlavním stavebním materiálem jsou ve většině případů panely, ale zpočátku (50. léta 20. století) se stavěly domy také z cihel. Většina domů je ve vlastnictví soukromých fyzických osob, poté právnických osob a na třetím místě figuruje město (10% domů). Převládají byty 2+1, resp. 1+1, které jsou I. kategorie. Nejmenší byty v m2 jsou v části Město a Podlesí, zatímco největší v m2 v části Životice. Nejméně osob na byt je rovněž ve Městě a Podlesí a nejvíce v Životících (přesný opak oproti velikosti bytů).

Informační systém jako celek není v provozu, městu Havířov byla předána vytvořená databáze bytové situace. Ohledně převzetí celého informačního systému se zatím neuvažovalo.

Použité informační zdroje

[1]    http://www.arcdata.cz

[2]    http://www.gisoft.cz

[3]    http://www.cuzk.cz

[4]    http://www.christine-gis.com/cz

[5]    http://www.microsoft.cz

[6]    http://www.havirov-city.cz

[7]    HRDINA, Jiří. Návrh a tvorba statistických map z činnosti Hasičského záchranného sboru ČR. Ostrava: VŠB-Technická univerzita Ostrava, 2004

[8]    MORKES, David. Microsoft Access 2002 – uživatelská příručka. Praha: ComputerPress, 2001

[9]    TUČEK, J. Geografické informační systémy. Principy a praxe. Praha: ComputerPress, 1998, 424 s.